Ako funguje zvyšovanie invalidných dôchodkov?

Zodpovedané
7. aug 2023

Dobrý deň,

rada by som sa poradila ohľadom dôchodku.

Prečo sa invalidný dôchodok zvyšuje tak, že tí, ktorí majú pod 70% dostanú menej?

Napríklad 22 eur. A tí, ktorí majú nad 71%, tak sa im zvyšuje nad 180 eur.

Ďakujem

Dobrý deň,

invalidné dôchodky sa v júli zvyšujú kvôli mimoriadnej valorizácii. Dôchodkové dávky sa zvyšujú o 10,6%.

Ak niekto mal ID v sume 200 eur, 200 + valorizácia 10,6% = 221,20 eur.
Zvýšenie o necelých 22 eur.

Ak by túto osobu prehodnotili k poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % (doteraz by mala nižší pokles), minimálny dôchodok by jej zvýšili na 365,70 eur + 10,6% valorizácia = 404,50 eur.

404,5 - 221,2 =183,30 eur, rozdiel tejto zmeny je teda 183,30 eur.

Valorizácia zostala pre dôchodcov rovnaká = 10,6%, len sa tej istej osobe zmenila % miera poklesu schopnosti.

S prianím pekného dňa,
Lenka