Ako je to s nárokom na materskú a rodičovskú dovolenku, ak by sme so zamestnávateľom ukončili pracovný pomer pred pôrodom?

Zodpovedané
13. jan 2024

Dobrý deň,

rada by som sa informovala ako je to s nárokom na materskú dovolenku a neskôr na rodičovskú dovolenku v prípade, ak by sme so zamestnávateľom ukončili pracovný pomer dohodou pred pôrodom.

V 1/2023 som nastúpila na dobu určitu do práce (predtým som bola na materskej). Nástup na druhú materskú mám 15.5.2024.

Ak by sme teraz uzavreli zmluvu od 1/2024 do 14.5.2024, znamená to pre mňa nejakú finančnú stratu na materskej alebo rodičovskej?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak Vám skončí pracovný pomer na dobu určitú dohodnutým dňom, tým pádom už od skončenia pracovného pomeru nebudete na rodičovskej dovolenke, budete iba poberať rodičovský príspevok.

Finančnú stratu ale nebudete mať, ak uzatvoríte novú pracovnú zmluvu, bude sa materská počítať z tejto novej zmluvy, pokiaľ by sa poistné na nemocenské poistenie platilo u tohto zamestnávateľa najmenej za 90 kalendárnych dní. Horšie by to bolo keby ste napr. po roku po pôrode (niekedy v lete 2025) znovu otehotnela a pracovný pomer by Vám netrval. V takom prípade by ste už nemali nárok na ďalšie materské, ak by ste medzitým neriešili napr. dobrovoľné poistenie.

S prianím pekného dňa,
Lenka