Ako je to s odvodmi, keď budem na predĺženej rodičovskej dovolenke?

Zodpovedané
30. jan 2024

Dobrý deň,

potrebujem poradiť s mojou situáciou. Tento rok mi končí rodičovská dovolenka a je dosť možné, že mi dieťa nezoberú do škôlky. 3 roky bude mať až na jeseň.

Premýšľam nad neplatenou rodičovskou dovolenkou, mám ešte trvajúci pracovný pomer, pričom sa tam nemôžem vrátiť kvôli veľmi veľkej vzdialenosti a zároveň mám živnosť (momentálne sú z nej ale úplne malé príjmy).

Ako to bude s odvodmi?

Budem musieť platiť nejaké odvody, keby som na predĺženej rodičovskej dovolenke?

Ak by náhodou otehotniem napr.o rok mala by som nárok na materskú?

Ďakujem v

Dobrý deň,

môžete požiadať zamestnávateľa o neplatené voľno v rámci neplatenej rodičovskej dovolenky. Avšak toto voľno nie je zamestnávateľ povinný poskytnúť. Počas neplateného voľna za Vás nikto nebude hradiť odvody. V zdravotnej poisťovni by ste sa mohli prihlásiť ako osoba, ktorá sa celodenne a riadne stará o dieťa do veku 6 rokov a na základe toho za Vás bude štát platiť zdravotné poistenie. Dieťa môže byť v škôlke, v jasliach max. 4 hodiny denne. Zároveň štát platí aj dôchodkové poistenie, ak by ste sa prihlásili v Sociálnej poisťovni s tým, že sa riadne staráte o dieťa do 6 rokov.

Ak by ste otehotneli o rok, bude otázne kedy Vám zanikne (zaniklo) nemocenské poistenie. Ale je veľký predpoklad, ak po skončení rodičovskej dovolenke (keď dieťa dovŕši 3 roky) si neaktivujete nemocenské poistenie, tak Vám zanikne nemocenské poistenie ku dňu nástupu na rodičovskú dovolenku po skončení materskej. A tým pádom nárok na novú materskú nebudete mať, ak nič nespravíte.

S prianím pekného dňa,
Lenka