Ako je to so zdanením príjmu z mandátnej zmluvy?

Zodpovedané
17. mar 2024

Dobrý deň,

som zdravotné poistená vo Švajčiarsku (nezaopatrený rodinný príslušník). Mala by som jednorazovo vykonať administratívne práce (spracovanie administratívy za rok 2023, účtovné práce za rok 2023 - nie je to pravidelná činnosť, len jednorazové spracovanie) pre slovenskú s.r.o. Uvažujem o uzatvorení mandátnej zmluvy.

Ako je to so zdanením tohto príjmu, stačí to všetko vysporiadať v daňovom priznaní?

Treba niečo niekam nahlásiť - SP, ŽP, DU?

Treba príjem uviesť ako príjem podľa par. 5?

Môže byť vyplatený v hotovosti?

Ide o jednorazové vyplatenie po vykonaní práce.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak ste nezaopatrený rodinný príslušník žijúci v zahraničí a na Slovensku budete mať príjmy – vzhľadom na to, že nie ste ekonomicky aktívna v zahraničí, na účely zdravotného poistenia v Slovenskej republike sa budete považovať akokeby za SZČO.

V podstate takýto príjem sa môže zdaniť ako ostatný príjem "iný" podľa § 8 zákona o dani z príjmov. Ak bude príjem pravidelný – mali by ste sa registrovať ako podnikateľ. Podľa Obchodného zákonníka sa podnikaním rozumie “sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku”. Nerozhoduje suma príjmu, ale pravidelnosť a hlavne cieľ. Osoba, ktorá túto podmienku spĺňa, by sa mala stať minimálne SZČO.

Ak vykonávaná činnosť má všetky znaky závislej činnosti, takýto vzťah si vyžaduje uzavretie pracovnej zmluvy, dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, resp. dohodu s nepravidelným príjmom s odmenou vyplatenou po vykonaní práce = § 5.

S prianím pekného dňa,
Lenka