Ako mám postupovať, aby mi zamestnávateľ vyplatil bonus na 7-ročné dieťa spätne za rok 2023?

Zodpovedané
16. jan 2024

Dobrý deň,

na nášho spoločného syna poberala daňový bonus vždy moja partnerka, ale za rok 2023 si budem uplatňovať ja - otec. Som zamestnanec. Partnerka je SZČO, tak pre ňu to je nevýhodnejšie. Manželia nie sme.

Partnerka si uplatní DB iba na svoje dve deti, ktoré má z predošlého vzťahu.

Ako mám postupovať, aby mi zamestnávateľ vyplatil bonus na 7-ročné dieťa spätne za rok 2023?

V hrubom mám ccca 1400 EUR každý mesiac.

Akú výšku bonusu dostanem?

Aké tlačivo okrem daňového priznania musím vyplniť?

Ďakujem

Dobrý deň,

môžete požiadať zamestnávateľa o Ročné zúčtovanie dane do 15.2.2024. V Žiadosti o Ročné zúčtovanie dane túto skutočnosť uvediete, priložíte k žiadosti kópiu rodného listu dieťaťa.

Zamestnávateľ prepočíta celoročný nárok DB podľa Vášho dosiahnutého príjmu. Predpoklad je 140 x 12 mesiacov = 1680 EUR. Daňový bonus Vám po spracovaní Ročného zúčtovania vyplatí najneskôr vo výplate za apríl. V takomto prípade už nebudete podávať Daňové priznanie.

S prianím pekného dňa,
Lenka