Ako môžem docieliť najvyššiu podporu v nezamestnanosti?

Zodpovedané
27. feb 2024

Dobrý deň,

som ešte na rodičovskom príspevku. 9.4.2024 má dcéra 3 roky, tak 10.4.2024 by som mala nastúpiť naspäť do práce. Stále som zamestnaná v štátnej správe, pred nastúpením na MD s dcérou som tam robila cca 2,5 roka.

Ako môžem docieliť najvyššiu podporu v nezamestnanosti cez 1000 EUR?

Mám tam celú dovolenku, kým som nastúpila na MD 21.2.2021 som v ten rok nečerpala žiadnu dovolenku ani PN.

Mám nastúpiť na jeden deň akože čerpať deň dovolenky a zvyšok si nechať preplatiť?

Mám dovolenku akože v práci vyčerpať?

A v roku 2023 som mala cca 3 mesiace zmluvu v kvetinárstve, brigáda na max. 5 hodín/týždenne. Mala som jednu výplatu od nich cca 60 EUR.

Môže mi to urobiť problém?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

Pokiaľ by s čerpaním dovolenky zamestnávateľ súhlasil, a čerpali by ste ju ako uvádzate, navýšilo by Vám to vymeriavací základ pre výpočet dávky v nezamestnanosti.

Ak by ste teda išli na ÚP a v posledných dvoch rokoch pred zaradením ste v hlavnom zamestnaní mali hrubú mzdu (napr. čerpanie dovolenky, preplatenie nevyčerpanej dovolenky), tak tým pádom ste neboli iba na rodičovskej dovolenke. Dávka sa vypočíta z vymeriavacieho základu, ktorý ste dosiahli v posledných dvoch rokoch pred zaradením do evidencie.

Vymeriavací základ pre výpočet podpory by bol z čerpanej dovolenky a preplatenej nevyčerpanej dovolenky. Môže sa Vám ale alikvotne prepočítať maximálny vymeriavací základ, v prípade, že daný mesiac by ste boli aj na RD nielen čerpali dovolenku.

Zároveň, ak sa jednalo o dohodu s pravidelným príjmom, z ktorej bolo odvedené poistenie v nezamestnanosti, tak takáto dohoda Vám ovplyvní výpočet dávky v nezamestnanosti. Záleží aký bol typ dohody, ako dlho trvala, ako boli riešené výkazy do Sociálnej poisťovne z pozície zamestnávateľa.

S prianím pekného dňa,
Lenka