Ako ovplyvní dĺžku materskej po pôrode to, že už 8 týždňov pred pôrodom budem doma?

Zodpovedané
22. máj 2024

Dobrý deň,

evidujem, že existuje aj možnosť odísť na MD 8 týždňov pred pôrodom (uvažujem nad tým z dôvodu komplikácií).

Ako to ovplyvní dĺžku MD po pôrode?

Skráti sa mi 28-týždňový nárok po pôrode o tieto 2 týždne, ktoré by som využila naviac?

Teda 8 pred pôrodom a 26 po pôrode.

Alebo môžem využiť 8 týždňov pred pôrodom a následne 28 týždňov po pôrode?

Ďakujem

Dobrý deň,

nárok na materské zaniká po 34 týždňoch od vzniku nároku na materské.

Ak požiadate o materské 8 týždňov pred pôrodom, materská Vám bude trvať ešte (34 - 8) = 26 týždňov, nie viac. Teda pokiaľ nie ste osamelá matka, alebo s dvojičkami.

S prianím pekného dňa,
Lenka