Ako podať daňové priznanie, keď som predal časť nehnuteľnosti?

Zodpovedané
9. feb 2023

Dobrý deň,

v roku 2021 som nadobudol pozemok po rodičoch darovaním. Tí ho vlastnili viac ako 20 rokov. V roku 2022 som malú časť predal. Mám vypracovaný aj znalecký posudok. Predával som za nižšiu cenu ako je uvedená v znaleckom posudku.

Ako bude pri podávaní daňového priznania zohľadnené a nebudem platiť daň z predaja, keďže som to predal za nižšiu cenu ako je v znaleckom posudku?

Alebo sa to nebude zohľadňovať a zaplatím daň, pretože som predal časť nehnuteľnosti do 5 rokov od nadobudnutia?

Ďakujem

Dobrý deň,

k predaju došlo do päť rokov od jeho nadobudnutia, tak to znamená, že nie je splnená podmienka oslobodenia. Uvedený príjem podlieha zdaneniu.

Nakoľko darcovia v čase darovania spĺňali podmienky oslobodenia (pozemok vlastnili viac ako päť rokov), ako výdavok pri príjme z predaja uvedeného pozemku si môžete uplatniť cenu zistenú na základe znaleckého posudku v čase darovania. Ak je táto cena vyššia, tak ju uvediete len do výšky príjmu.

S prianím pekného dňa,
Lenka