Ako postupovať, aby som splnila všetky potrebné podmienky na maximálnu materskú?

Zodpovedané
29. dec 2023

Dobrý deň,

potrebovala by som radu ohľadom plánovania materskej. Teraz budem ešte mesiac na podpore. Neviem však, či platí urad práce aj nemocenské. V každom prípade, následne po týchto 3 mesiacoch by som sa chcela vrátiť späť do firmy, kde budem aj konateľkou. A tu by som však potrebovala radu ako mám postupovať, aby som mala nárok na najvyššiu možnú materskú tak, aby to uznali. Môžem sa zamestnať vo svojej firme, kde si však chcem dávať minimálnu mzdu. Viem, že nie je možné v tej istej práci si následne potom zvýšiť plat na maximálny, aby som mala najvyššiu materskú.

Ako by ste mi to odporučili urobiť tak, aby to bolo čo najvýhodnejšie a zároveň, aby som splnila všetky potrebné podmienky na maximálnu materskú?

Tehotenstvo ešte len plánujeme, avšak chcem to mať dopredu premyslené a vedieť čo mám urobiť v priebehu času.

Ďakujem

Dobrý deň,

nemocenské poistenie za Vás neplatí štát. Tým, že ste na ÚPSVaR platí za Vás štát iba dôchodkové poistenie a zdravotné poistenie.

Môžete sa zamestnať vo svojej firme s minimálnymi odvodmi. Ak chcete ale maximálnu materskú potom je problém sa 90 dní pred nástupom na materskú zamestnať keď aj u iného zamestnávateľa a u neho platiť odvody, aby vyšla maximálna materská. Môže to SP posúdiť ako špekuláciu. Keby ste mali 270 dní nemocenského poistenia (čo teraz nemáte), keď aj s nízkym príjmom a následne by ste otehotneli, mohla by aj hneď nastať táto situácia: ukončenie pracovného pomeru, prihláška na dobrovoľné poistenie z maximálneho VZ a po čase PN, ak by sa napr. jednalo o rizikové tehotenstvo.

S prianím pekného dňa,
Lenka