Ako postupovať, keď chcem ísť na PN po materskej?

Zodpovedané
28. feb 2024

Dobrý deň,

rada by som sa poradila ohľadom PN po MD. MD podľa tabuliek zo Sociálnej poisťovne mi končí MD 24.4.2024.

Aký je následný postup?

Kedy môžem nastúpiť na PN najskôr?

Je potrebné požiadať zamestnávateľa, aby som pracovala pár dní a tak ísť na PN, aby sa obnovilo nemocenské?

Alebo jednoducho má dr. 25,príp. 26.4.2024 vypíše na PN?

Je potrebné to oznámiť zamestnávateľovi a samozrejne aj nástup na RD?

Je možné poberať tieto dve dávky súčasne?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ sa o nemocenské požiada v 7-dňovej ochrannej lehote na začiatku prerušenia povinného nemocenského poistenia = do 7 dní od začiatku rodičovskej dovolenky, vtedy je nárok na nemocenské. Môžete ísť na PN hneď po skončení MD a zároveň požiadať o rodičovský príspevok.

Súbeh rodičovského príspevku a PN je možný.

Ak zamestnávateľovi oznámite nástup na rodičovskú dovolenku v deň nástupu na PN, tak jeho sa PN nebude týkať. Od prvého dňa PN Vám nemocenské bude vyplácať Sociálna poistovňa (z ochrannej lehoty). Ak neoznámite zamestnávateľovi nástup na rodičovskú dovolenku ale nástup na PN, tak prvých 10 dní platí PN zamestnávateľ (pokiaľ stále neohlásite RD) a ostatné dni Sociálna poisťovňa. Stále je aj možný súbeh rodičovského príspevku od prvého dňa.

S prianím pekného dňa,
Lenka