Ako sa bude počítať materská, keď si odvody platím iba tento rok?

Zodpovedané
6. jún 2023

Dobrý deň,

platím odvody NP (SZČO) od tohto roku a pôrod mám tiež v tomto roku.

Ako sa mi bude počítať výška materskej?

Ďakujem

Dobrý deň,

nemocenské poistenie Vám musí trvať najmenej 270 kalendárnych dní pred dňom pôrodu v posledných dvoch rokoch.

K dobe aktuálneho poistenia, z ktorého sa o dávku žiada sa pripočíta doba iného, ale už ukončeného nemocenského poistenia, ktoré ste mali v posledných dvoch rokoch. Ak podmienku 270 dní nemocenského poistenia splníte a nebudete mať nedoplatok na odvodoch, tak budete mať nárok na materské.

Výška materskej sa vypočíta vo výške 75% denného vymeriavacieho základu (DVZ) alebo pravdepodobného vymeriavacieho základu (PDVZ) za jeden kalendárny deň.

Denný vymeriavací základ (DVZ) sa vypočíta nasledovne:
Súčet vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období/počet dní rozhodujúceho obdobia.
Rozhodujúce obdobie budete mať od vzniku nemocenského poistenia do konca predchádzajúceho mesiaca nakoľko nemocenské poistenie SZČO Vám vzniklo počas aktuálneho roka a aj na materskú nastúpite tento rok. Napr. ak by ste začali poberať materské v 10/2023 a nemocenské poistenie začalo 1.1.2023, rozhodujúce obdobie bude 1.1.2023 do 30.9.2023.

S prianím pekného dňa,
Lenka