Ako sa bude počítať moja výška vymeriavaceho základu dane?

Zodpovedané
22. apr 2024

Dobrý deň,

plánujem ísť ako otec na dve materské po sebe. Január 2024 som platil sociálne odvody ako SZČO. Od 1.2.2024 pracujem na TPP. SZČO je neaktívna - neplatia sa odvody a ani sa v čase žiadosti o materské nebudú platiť. V máji/juni by som chcel nastúpiť na prvú materskú.

Po skončení by som chcel nastúpiť na druhú materskú december/január.

Výpočet VZD
1. Prvá materská by sa mala vypočítať na základe VZD za obdobie 1.2.2024 - 31.5.2024 (ak nastúpim v júni) - to mi je viac menej jasné.

2. Druhá materská - ako to bude vyzerať s výpočtom VZD pri druhej materskej?

Berie sa do úvahy pravdepodobný VZD, alebo sa berie predchádzajúci rok?

Teda ak nastúpim v decembri, tak relevantný je rok 2023.

Existuje niečo ako súbežnosť dávok?

Ak áno, kedy musím nastúpiť na druhú materskú, ak prvá napr. skončí 13.12.2024.

Môžem hneď 14.12.2024?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

predpokladám, že za SZČO ste platili odvody aj v roku 2023 (aj pokračovanie predošlých otázok).

1. Áno, pokiaľ sa poistné na nemocenské poistenie bude platiť u nového zamestnávateľa najmenej za 90 kalendárnych dní, (bez PN, OČR), tak rozhodujúce obdobie bude obdobie od vzniku nemocenského poistenia (začiatok nového TPP) do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom začnete poberať materskú (z príjmu u tohto nového zamestnávateľa).

2. Ak nastúpite ešte v tomto roku aj na druhú materskú, a pracovný pomer sa neskončí, tak rozhodujúce obdobie bude obdobie od vzniku nemocenského poistenia (02/2024) do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom začnete poberať novú materskú (11/2024), vylúčia sa dni na materskej.

Po skončení prvej materskej (13.12), po ďalšom nasledujúcom dni môžete ísť na ďalšiu materskú (15.12).

S prianím pekného dňa,
Lenka