Ako sa mám zachovať, keď mi zamestnávateľ nechce preplatiť dovolenku?

Zodpovedané
8. máj 2024

Dobrý deň,

som dôchodkyňa, ale ešte pracujem ako učiteľka v MŠ. Odchod na dôchodcovský oddych som si naplánovala k 30.8.2024. Chcela som im pomôcť počas letných prázdnin, aby si kolegyne mohli čerpať dovolenku a zároveň, aby som si dovolenku vyčerpala aj ja. Počas školského roka sa to veľmi nedá, nakoľko pracujem aj vo veľkej triede, je veľa aktivít, kde by sme mali byť obe učiteľky, lebo je to všetko potom na úkor deti.

Prednedávnom prišla za mnou pani riaditeľka a požiadala má či by som som neskončila pracovný pomer k 30.6.2024. Vracia sa kolegyňa po MD. Súhlasila som s tým a riaditeľka mi navrhla, že mi bude dovolenka preplatená t.j 25 dní.

Teraz už to nie je pravda, dovolenku mi nechcú preplatiť a ja si ju mám čerpať po jednom až dvoch dňoch, s čím veľmi nesúhlasím. Kolegyňa ostáva na triede sama a my potrebujeme byť dve, aby sme spolu nacvičovali program na akadémiu, rozlúčku predškolákov a taktiež absolvovali rôzne aktivity, ktoré sme si s predškolakmi naplánovali. A chcem posledné dni školského roka si s detičkami vychutnať a s láskou sa s nimi rozlúčiť.

Ako sa mám teraz zachovať voči zamestnávateľovi, keď porušil sľub?

Keby som to bola vedela, tak končím až k 30.8.2024.

Ďakujem

Dobrý deň,

už ste podpísali ukončenie pracovného pomeru k 30.06.2024? Ak áno, pokiaľ nechcete čerpať dovolenku, tak ju čerpajte až vtedy keď Vám ju nariadi pani riaditeľka a povie Vám presný dátum, kedy ju máte čerpať.

Zamestnávateľ môže nariadiť čerpanie dovolenky, ale musí na to zamestnanca upozorniť aspoň 14 dní vopred.

Užite si detičky čo najdlhšie. 🙂

S prianím pekného dňa,
Lenka