Ako sa platia odvody pri živnosti, keď budem mať aj trvalý pracovný pomer?

Zodpovedané
5. apr 2023

Dobrý deň,

mám trvalý pracovný pomer na 0,4 úväzok s hrubou mzdou 580 eur. Zvažujem o založení živnosti s predpokladaným mesačným príjmom 1 300 eur.

Ako v tomto prípade funguje platenie sociálnych a zdravotných odvodov?

Tie už budú odvádzané aj z TPP.

Ako funguje daň z príjmu a nezdaniteľná časť základu dane?

Koľko by bol čistý príjem z príjmu zo živnosti?

Mám si na niečo dať pozor?

Ďakujem

Dobrý deň,

povinnosť platiť odvody na sociálne poistenie vzniká v prípade, ak Vaše príjmy zo živnosti prekročia hranicu platnú pre daný rok. Či vzniká povinnosť a výšku odvodov prehodnocuje sociálna poisťovňa na základe podaného daňového priznania.

Povinnosť platiť vzniká vždy k 1.7. nasledujúceho roka. Ak si založíte živnosť v roku 2023, tak u Vás to bude 01.07.2024 v prípade, ak nepožiadate o odklad DP za rok 2023.

Ak Vás ročný príjem zo živnosti za rok 2023 bude vyšší ako 7 824 eur, tak budete povinne platiť odvody aj do SP (od 01.07.2024 ak nepodáte odklad).

Ako SZČO si môžete popri TPP nastaviť mesačné preddavky do zdravotnej poisťovne v hocijakej výške, resp. žiadne. Ak budete dosahovať vyššie príjmy zo živnosti, tak výsledkom ročného zúčtovania zdravotného poistenia môže byť nedoplatok. Je na Vás, či budete platiť preddavky alebo nie.

Po podaní daňového priznania Vám môže vyjsť nedoplatok v rámci Ročného zúčtovania ZP. Vypočítajú koľko máte zaplatiť a odpočítajú preddavky, ak ste nejaké platili. Záleží od základu dane za SZČO.

Ak si uplatňujete nezdaniteľnú časť u zamestnávateľa a ak sa pri príjmoch zo zamestnania „vyčerpá“ celá suma tejto nezdaniteľnej časti, od príjmov z podnikania už nebude čo odpočítať. V každom prípade sa všetky príjmy ešte raz zosumarizujú v daňovom priznaní a prepočíta sa ešte raz nezdaniteľnú časti na daňovníka.

Ako SZČO si viete uplatniť paušálne výdaje a započítať aj odvody do SP a ZP.

Napr: Máte príjem 1 300 eur vyplatených 8 mesiacov po založení živnosti za celý rok, 1300 x 8 = 10 400 eir, paušálne výdaje 60% = 6240, na zdravotné odvody zaplatili napríklad 200 eur, mali by ste základ dane 10400 - 6240 - 200 = 3 960 eur. Ak si vyčerpáte celú nezdaniteľnú časť mesačne u zamestnávateľa, tak by ste z tejto sumy platili 15% daň = 594 eur.

Čistý príjem záleží od výšky odvodov a po prepočte aj dane.

S prianím pekného dňa,
Lenka