Aké sú odvody, keď budem pracovať na polovičný pracovný úväzok a zároveň som na živnosti?

Zodpovedané
14. okt 2022

Dobrý deň,

po rodičovskej dovolenke si idem hľadať novú prácu ako učiteľka. Doteraz som bola vždy iba zamestnaná, všetko riešil za mňa zamestnávateľ. Zisťujem aj konkrétne rozdiely v tom, ak sa zamestnám v škole na TPP alebo na polovičný úväzok a otvorím si k tomu živnosť.

Ak sa zamestnám na polovičný pracovný úväzok a popri tom si otvorím živnosť, budem musieť platiť nejaké odvody?

Aké by boli moje povinnosti?

Odvediem viac daní na TPP ako na skrátenom pracovnom úväzku?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak sa ako zamestnanec rozhodnete založiť si popri práci aj živnosť, tak podľa Zákonníka práce platí, že zamestnanec môže popri svojom zamestnaní vykonávanom v pracovnom pomere vykonávať inú zárobkovú činnosť, ktorá má konkurenčný charakter len s predchádzajúcim písomným súhlasom zamestnávateľa.

Ak by ste sa rozhodli podnikať (aj popri TTP), nevzniká Vám hneď povinnosť platiť sociálne odvody. Povinnosť platiť sociálne odvody sa posudzuje až na základe výšky príjmov zo živnosti. Táto povinnosť sa posudzuje k 1.7. (resp. 1.10.) roka nasledujúceho po podaní daňového priznania za predchádzajúci rok. To znamená, ak by ste začali podnikateľskú činnosť vykonávať v priebehu roka 2022, povinnosť platenia odvodov na sociálne poistenie sa bude posudzovať k 1.7.2023 (resp. k 1.10.2023 ak by ste podali odklad) na základe daňového priznania za rok 2022. Ak by Vaše podnikateľské príjmy za rok 2022 presiahli hranicu 7266€, začínali by ste platiť odvody od júla/októbra 2023, inak nie. Príjem sa testuje každý rok a ak je nižší, odvody do Sociálnej poisťovne neplatíte. V opačnom prípade by Vám Sociálna poisťovňa odvody vypočítala podľa podaného daňového priznania. V roku 2023 pôjde o sumu 200,72€.

Preddavky do zdravotnej poisťovne popri súbehu s TTP pri začiatku podnikania neplatíte, odporúčam si ich platiť v dobrovoľnej výške, aby ste nemali prípadný vysoký nedoplatok. Po podaní daňového priznania Vám zdravotná poisťovňa prepočíta Vaše podnikateľské príjmy, vypočíta celkové odvody a odpočíta Vami zaplatené preddavky. Po prvom roku podnikania Vám už zdravotná poisťovňa vypočíta mesačné preddavky podľa príjmov z daňového priznania.

Od svojich príjmov si môžete odpočítať paušálne alebo reálne výdavky (náklady).
Môžete si základ dane znížiť o nezdaniteľné časti na seba, manžela či dôchodkové sporenie, daň znížiť o daňový bonus na deti, ak si ich neuplatňujete priamo v TPP. Resp. sa ešte raz všetky nároky prepočítajú.

Pri živnosti si musíte podávať elektronicky daňové priznanie k dani z príjmov typ B, kde sa uvedú všetky príjmy aj zo živnosti aj s TPP.

Čo sa týka skráteného úväzku, tak máte síce kratšiu pracovnú dobu, ale zostávajú Vám všetky zamestnanecké výhody a benefity. Dostanete mzdu len za toľko hodín, koľko odpracujete. Aj pri kratšom pracovnom pomere Vám prináleží dovolenka, len je potrebné zohľadniť dĺžku pracovného týždňa. Ak pracujete 5 dní v týždni, máte nárok na 5 pracovných dní dovolenky.

Výška odvodov sa bude vypočítavať rovnako ako pri plnom pracovnom úväzku, ráta sa to do dôchodku. Len všetky dávky ako je napr. materská, PN, či dôchodok budú počítané z tejto nižšej mzdy. Ak by ste si platili odvody aj zo živnosti, potom by ste mali všetky dávky zo súbehu z oboch poistení, ak by ste splnili všetky ostatné podmienky.

S prianím pekného dňa,
Lenka