Ako sa počíta hodnota pre vyplatenie dovolenky?

Zodpovedané
5. dec 2023

Dobrý deň,

na materskú som nastúpila v októbri 2017, v júni 2018 som prešla na rodičovskú dovolenku. V októbri 2019 som nastúpila opäť na materskú dovolenku a v júni na rodičovskú. Pred prvou materskou som nemala zvyškovú dovolenku.

Počas prvej materskej som mala 30 rokov. Počas druhej 32. V práci mi vypočítali 40 dní dovolenky.

Ako sa počíta hodnota pre vyplatenie dovolenky?

Ďakujem

Dobrý deň,

nárok na dovolenku máte počas materskej dovolenky. Počas rodičovskej dovolenky už nie.

Dovolenka sa za neodpracovaných prvých 100 dní kráti o 1/12, za ďalších 21 dní ďalšia 1/12.
Dovolenka sa Vám môže ešte prepočítavať podľa dátumu počtu dní trvalej starostlivosti o dieťa od roku 2020, ak ste túto skutočnosť písomne oznámili zamestnávateľovi.

Dovolenka zamestnanca, ktorý do konca príslušného kalendárneho roka dovŕši najmenej 33 rokov veku a zamestnanca, ktorý sa trvale stará o dieťa je najmenej päť týždňov (od 2020). Inak základná výmera sú štyri týždne.

Výpočet sa určí podľa §134 = pravdepodobný zárobok.

Ak ste v rozhodujúcom období neodpracovali aspoň 21 dní alebo 168 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok.

Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú by ste dosiahli od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by ste zrejme dosiahli. V prípade, že by vypočítaný pravdepodobný hodinový zárobok bol nižší ako minimálna hodinová mzda, zamestnávateľ má povinnosť zvýšiť pravdepodobný priemer na sumu zodpovedajúcu minimálnej mzde.

S prianím pekného dňa,
Lenka