Ako sa vypočíta PN pri zníženom úväzku?

Zodpovedané
19. jan 2024

Dobrý deň,

ďakujem za odpoveď https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Dopĺňam informácie. Do roku 2023 som bola na plný úväzok, od januára 2024 som na polovičný úväzok. Nástup som mala od 15.2. 2022.

Ako sa mi teraz ráta PN?

Bude to ako priemer aj z minulého roku či už len z tohto roku?

Termín pôrodu mám v septembri.

Mám nárok na materské?

Ak áno, ktorý rok je dôležitý pre mňa?

Predtým 15.2.2021 som robila od roku 2018 a od roku 2020 som bola na materskej s tým, že v roku 2021 apríl som už nastúpila naspäť do práce na polovičný ale na polovičný úväzok.

Ďakujem

Dobrý deň,

pracovný pomer vznikol pred 1.1.2023, takže rozhodujúce obdobie bude celý rok 2023. Z tohto roku 2023 Vám vypočítajú PN aj materské, nakoľko na obe dávky nastupujete v priebehu roka 2024.

Predpokladám, že pracovnú zmluvu Vám vždy pred riešením úväzku neukončili a neuzatvárali ste novú pracovnú zmluvu. Ak sa to riešilo napr. dodatkom k pôvodnej pracovnej zmluve, platí vyššie uvedené.

S prianím pekného dňa,
Lenka