Ako si mám dať vyplácať daňový bonus po rodičovskej dovolenke?

Zodpovedané
3. okt 2023

Dobrý deň,

k 1.10.2023 nastupujem po rodičovskej dovolenke do práce. Budem si uplatňovať daňový bonus na 2 deti do 18 rokov. Niekde som sa dočítala radu od pána Mihala s príkladom, že ak si zamestnankyňa, ktorá odrobila prvých 10 mesiacov v roku dá vyplácať daňový bonus ročne, je to pre ňu výhodnejšie a dostane viac peňazí. Vraj sa jej budú rátať aj posledné 2 mesiace v roku, ktoré nepracovala. Ak by si dala vyplácanie daňového bonusu mesačne, dostala by peniaze len za mesiace, ktoré od pracovala. A tak mi napadlo, že či to funguje aj naopak.

Ak som prvých 9 mesiacov bola doma na rodičovskej, počas toho som 6 mesiacov bola na PN a odrobím posledné 3 mesiace v roku, ak by som si teda požiadala o vyplácanie bonusu ročne, boli by mi zarátané aj mesiace 1-9?

Bolo by to pre mňa výhodnejšie?

Ako si dať mesačné vyplácanie?

Ďakujem

Dobrý deň,

neviem aký článok ste čítali od p. Mihála, či to bol aktuálny článok, alebo napr. z roku 2022, či ste ho dobre pochopili.

Keď požiadate o DB ročne, prepočíta sa nárok DB za celý rok podľa príjmu za celý rok. Keď požiadate mesačne, tak sa vyplatí podľa príjmu v danom mesiaci. Ale po skončení roka, môže zamestnanec požiadať o ročné zúčtovanie, kde sa zohľadní celý rok a pokiaľ je príjem vyšší môže sa doplatniť nárok na DB aj na mesiace, za ktoré nebol DB vyplatený. Ale to záleží vždy od výšky Vášho príjmu. Či to bude ročne, alebo mesačne.

S prianím pekného dňa,
Lenka