Ako si navýšim dávku v nezamestnanosti, ak by som ukončila pracovný pomer a išla na úrad práce?

Zodpovedané
4. okt 2023

Dobrý deň,

priateľ nastupuje od 7.10.2023 na materskú dovolenku. Ja som si od tohto dátumu dala odňať rodičovský príspevok.

Viem aj ďalej ostať na rodičovskej dovolenke bez príspevku?

Ak áno, aké sú moje povinnosti?

Treba to oznámiť zamestnávateľovi a platiť si zdravotné poistenie?

Máme len 1 dieťa a TPP mi stále trvá.

Ak by som ukončila pracovný pomer a išla na úrad práce, ako si navýšim dávku v nezamestnanosti?

Stačí jeden deň čerpania dovolenky?

Na rodičovskej som od 31.10.2021, predtým materská. Žiadna PN a ani čerpanie dovolenky.

Ďakujem

Dobrý deň,

aj keď už nepoberáte rodičovský príspevok, tak stále môžete byť na rodičovskej dovolenke s dieťaťom, ktoré nemalo 3 roky. To sa nevylučuje, čerpáte ju do troch rokov dieťaťa.
V zdravotnej poisťovni sa následne môžete prihlásiť ako osoba, ktorá sa celodenne a riadne stará o dieťa do veku 6 rokov.

Ak by ste ukončili pracovný pomer a ak by ste išli na ÚP a v posledných dvoch rokoch pred zaradením ste v hlavnom zamestnaní mali hrubú mzdu (čerpanie aspoň dňa dovolenky a preplatenie nevyčerpanej dovolenky), tak tým pádom ste neboli iba na rodičovskej dovolenke. Dávka sa vypočíta z vymeriavacieho základu, ktorý by ste dosiahli v posledných dvoch rokoch pred zaradením do evidencie. Vymeriavací základ pre výpočet podpory by bolo z čerpaných dní dovolenky a preplatenej dovolenky. Ak by ste pred skončením pracovného pomeru čerpali aspoň jeden deň dovolenky a zbytok by Vám preplatili, to by Vám mohlo navýšiť výpočet dávky v nezamestnanosti.

S prianím pekného dňa,
Lenka