Ako si otec navýši materskú dávku?

Zodpovedané
6. apr 2024

Dobrý deň,

manželka je tehotná. Ide o reťazové rodičovstvo a neplatila si nemocenskú dobrovoľne a nestíhame tých 270 dní platiť do nástupu na materskú. Momentálne je v 4. týždni.

Vzhľadom na to chcem ako otec nastúpiť na materskú. Som zamestnanec v tej istej práci skoro 10 rokov.

Ak by som chcel dosiahnuť plnú výšku materskej dávky, je taká možnosť, že by som ukončil TPP a začal platiť dobrovoľný nemocenský príspevok v plnej sume tých 8xx € mesačne?

Ak áno, tak ako dlho pred nástupom na materskú je to potrebné?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, ak DNP bude trvať dlhšie ako 26 týždňov (a budete mať splnených 270 dní nemocenského poistenia za posledné 2 roky), bude materské počítané z Vami zvoleného VZ. Ak by trvalo kratšie, tak sa dávka vypočíta z minimálneho VZ.

Pred podaním žiadosti o materské už Vám musí trvať dobrovoľné poistenie viac ako 26 týždňov.

S prianím pekného dňa,
Lenka