Ako si vie muž zabezpečiť vyššie materské?

Zodpovedané
20. feb 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť.

Ako je to v prípade rodiny s 1 dieťatkom, keď žena skončí materskú dovolenku a začne poberať rodičovský príspevok?

Na materskú by chcel ísť muž.

Znamená to, že žena musí ukončiť na obdobie mužovej materskej poberanie rodičovského príspevku?

Prišli by o túto sumu, alebo sa čerpanie rodičovského následne posunie a vie sa to vybrať neskôr?

Je nejaká možnosť ako si u muža v rámci jednej firmy, kde je dlhodobo zamestnaný, zabezpečiť trošku vyššiu materskú?

Napríklad prerušenie poistenia neplateným voľnom a následným navýšením mzdy na 90 dní?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie je možný súbeh materského a rodičovského príspevku. Teda nie je možné, aby otec poberal materskú na mladšie dieťa za celý mesiac a vy (matka) súbežne rodičovský príspevok na staršie dieťa.

Požiadať o odňatie rodičovského príspevku je potrebné najneskôr odo dňa, od ktorého si otec dieťaťa uplatní nárok na materské.

Po skončení mužovej materskej opätovne požiadate o rodičovský príspevok a rodičovský príspevok budete naďalej poberať ale iba do troch rokov veku dieťaťa.

Navýšenie materskej Vami spomínanej možnosti neplateným voľnom = nie. Nepomohlo by mu to. Musel by ukončiť pracovný pomer, ideálne zmeniť zamestnávateľa s navýšením mzdy a rozhodujúce obdobie by bolo u nového zamestnávateľa, pokiaľ by sa u neho platilo na nemocenské poistenie viac ako 90 dní. Zároveň je možné, že by sa SP zaoberala tým, či sa nejednalo o účelovosť.

S prianím pekného dňa,
Lenka