Ako si vypočítam výšku materskej, keď si platím dobrovoľné poistenie?

Zodpovedané
2. sep 2023

Dobrý deň,

skončil mi pracovný pomer, platím si dobrovoľné poistenie a plánujem mať bábätko. Momentálne som na materskej dovolenke. Platím si poistenie v minimálnej výške 200,72 eur. Chcem, aby som mala nárok na materskú a aj rodičovský príspevok.

Ako si vypočítam výšku materskej z tejto sumy?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ si platíte 200,72 eur DNP, tak to znamená, že ste uviedli vymeriavací základ 605,50 eur a z tejto sumy sa Vám vypočítali odvody.

(605,50 x 33,15% = 200,72)

Materská sa počíta síce z denného vymeriavacieho základu. Zjednodušene, ak by sa nič nezmenilo, 605,50 x 75% = materské tak bude cca 450 eur za mesiac. V roku 2024 sa ale minimálne DNP zvýši.

S prianím pekného dňa,
Lenka