Ako si vypočítam výšku PN a následnej materskej dávky?

Zodpovedané
8. dec 2023

Dobrý deň,

rodičovská dovolenka mi končí ku dňu 24.1.2024. Nasledujúci deň (25.1.2024) kvôli rizikovému tehotenstvu nastúpim na PN. Predpokladaný termín pôrodu mám 17.5.2024 (pravdepodobne na MD nastúpim 8 týždňov pred očakávaným termínom pôrodu).

Ako si vypočítam výšku PN a MD, keďže sa nejedná o reťazový pôrod?

Materské pri prvom dieťati mi bolo vypočítané z vymeriavacieho základu (moja hrubá mzda + odmeny), kedy som s prídavkami dostala na účet cca 1000 EUR. Moja hrubá mzda v pracovnej zmluve je 800 EUR.

Bude mi MD vyrátaná ako 75% z čisto hrubej mzdy, alebo sa bude vymeriavať aj predošlé obdobie z výplaty pred nástupom na MD pred 1. dieťaťom?

Ďakujem

Dobrý deň,

na novú materskú nastúpite v roku 2024, preto rozhodujúce obdobie bude rok 2023.

Ak ste v roku 2023 nemali z tohto pracovného pomeru žiadny príjem, PN, materská sa urči z pravdepodobného VZ, ktorý nahlasuje zamestnávateľ.

Nové materské v takomto prípade nebude nižšie ako predchádzajúca materská.

S prianím pekného dňa,
Lenka