Ako si zvýšim druhú materskú dávku?

Zodpovedané
7. dec 2023

Dobrý deň,

som na rodičovskom príspevku, zmluva v práci mi skončila v máji 2022. Momentálne pracujem (v inej firme) na dohodu o pracovnej činnosti, aby som nazbierala 270 dní.

Plánujeme druhé dieťa a z dohody mi chodí len 150 EUR.

Môžem si zvýšiť materskú dávku nejako tesne pred pôrodom?

Ďakujem

Dobrý deň,

materská by sa dala zvýšiť zmenou pracovného pomeru. Nájsť si iné zamestnanie s vyššou mzdou a nemocenské poistenie by sa platilo viac ako 90 dní.

Ak by sa poistné na nemocenské poistenie platilo u nového zamestnávateľa najmenej za 90 kalendárnych dní, (bez PN, OČR) tak rozhodujúce obdobie by bolo obdobie od vzniku nemocenského poistenia (začiatok nového TPP) do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom by ste začali poberať materskú (z príjmu u tohto nového zamestnávateľa).

Sociálna poisťovňa sa ale môže zaoberať tým, či v tomto prípade by sa nejednalo o špekuláciu.

S prianím pekného dňa,
Lenka