Ako si zvýšiť materskú dávku pri plánovanom tehotenstve?

Zodpovedané
10. mar 2024

Dobrý deň,

s manželom plánujeme po dlhšej dobe bábo. Momentálne by som nemala žiadny nárok, pretože som SZČO bez odvodov.

Ako postupovať, aby moje odvody veľmi nezaťažili rodinný rozpočet a vyšla mi materská?

Z rôznych článkov som našla viac možnosti:
Platiť si dobrovoľne nemocenské ako SZČO.

Aká je minimálna výška?

Vraj ak by som sa 3 mesiace pred nástupom na materskú niekde zamestnala, tak materská by sa mi počítala z platu u nového zamestnávateľa.

Je to pravda?

Alebo je lepšie pracovať napr. niekde na dohodu, brigádu, kde za mňa budú odvádzať minimálne odvody?

A aspoň 3 mesiace pred nástupom sa zamestnať inde za vyšší príjem.

Ďakujem

Dobrý deň,

môžete sa dobrovoľné poistiť v Sociálnej poisťovni, minimálna výška odvodov pre DNPO je 229,17€.
https://www.socpoist.sk/socialne-poistenie/plat...

Môžete sa zamestnať na nejaké obdobie na pracovný pomer s kratším úväzkom, alebo na dohodu s pravidelným príjmom (s nemocenským poistením) s nízkym vymeriavacím základom. Tieto dni sa Vám započítajú do potrebných 270 dní nemocenského poistenia. A následne sa zamestnať u nového zamestnaávateľa s vyšším príjmom ale byť u neho zamestnaná viac ako 90 dní bez PN. Rozhodujúce obdobie v takomto prípade by bolo z nového zamestnania, pokiaľ by zamestnávateľ platil na nemocenské poistenie viac ako 90 dní.

Zároveň je možné, že sa SP bude zaoberať tým, či sa nejednalo o účelovosť.

S prianím pekného dňa,
Lenka