Ako správne nastaviť výšku vymeriavaceho základu pre výpočet materskej?

Zodpovedané
14. mar 2024

Dobrý deň,

touto formou by som Vás chcela požiadať o radu ako správne nastaviť výšku vymeriavaceho základu, keď by som chcela v budúcnosti poberať najvyššiu sumu.

S partnerom plánujeme rodinku. Ja som momentálne SZČO, ale nie povinne poistená. Z uvedeného dôvodu som sa prihlásila na dobrovoľné nemocenské a dôchodkové poistenie. Pre najbližšie obdobie som si určila minimálny základ, t.j. 652 EUR, keďže tehotná ešte nie som a potrebujem "nazbierať" potrebných 270 dní (minimálne).

V 1 publikácii som čítala, že je fajn, keď sa žena dobrovoľne poistí pokiaľ nie je tehotná min. na 90 dní, následne sa odhlási z DPO a čaká na otehotnenie. Po otehotnení sa, čo najskôr prihlási na DPO. A tak bude mať potrebný počet dní a nemusí platiť celé tehotenstvo vysoké poistné.

Je potrebné platiť celých 26 týždňov pred pôrodom poistné z najvyššieho vymeriavaceho základu?

Alebo stačí platiť napr. posledné 3 - 4 mesiace pred pôrodom, aby som mala min požadovaných 270 dní, resp. aj s nejakou rezervou a vo finále poberala najvyššie materské?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, na DNP stačí platiť 90 dní a ak neotehotniete môže sa zrušiť DNP. Týmto spôsobom sa nazbierajú dni nemocenského poistenia do rezervy.

Keď žena otehotnie znovu sa prihlási na DNP (vymeriavací základ si určí sama, môže aj ten najvyšší). Toto DNP ale je potrebné aby trvalo 26 týždňov. Nemusí sa platiť za celý čas, ale musí trvať. Vymeriavací základ sa dá z aktívneho DNP zmeniť najskôr po 6 mesiacoch. Preto nejaké obdobie tohto DNP sa dá vykryť PN, počas platenej PN sa odvody do DNP neplatia, ale dni na PN z DNP sa započítajú.

Na to aby ste mali nárok na PN z DNP je potrebné, aby ste pred podaním žiadosti na PN mali 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky.

S prianím pekného dňa,
Lenka