Akú materskú budem mať, ak platím maximálne poistenie?

lula25
19. nov 2010

Ahojte, prosím viete mi niekto skúsenejší poradiť ohľadom SZČO a materskej? v roku 2010 som bola do konca júna nezamestnaná a od 1. júla som SZČO a platím si len minimálne nemocenské poistenie, po pol roku si však môžem výšku dobrovoľného nemocenského zmeniť. Chcela by som teda od januára 2011 platiť najvyššie možné nemocenské čo je okolo 48 EUR. Keď sa mi podarí otehotnieť až niekedy koncom januára alebo neskôr, že by som najvyššie nemocenské platila 270 dní pred odchodom na materskú, bude mi materská počítaná potom logicky z maximálneho vymeriavacieho základu - podľa ktorého som tých minimálne 270 dní platila nemocenské? Ďakujem krásne za akúkoľvek odpoveď.

rikarika
19. nov 2010

ano

lucka1987
19. nov 2010

urcite hej.... no nejdu DNP rusit? to uz je ina otazka ale urcite mas narok na maeterske z MVZ 😉

tinara23
19. nov 2010

ak by si išla na MD v roku 2011 materská by ti bola vyrátana z roku 2010 z minima keď urobiš iba zmenu na najvyšší VZ. Ak to však urobíš tak, že sa odhlasíš a prihlásiš nanovo s najvyšším VZ, bude sa ti už MD rátať z maxima, keďže sa jedná o nové poistenie. Ale pozor zákon sa má meniť, toto je po starom, ako to bude po novom ani srnky netušia 🙂 Ja na to tiež čakam, lebo som tiež poistená z minima a neviem čo robiť, keďže neviem aké zmeny budú.