Ako správne postupovať pri reťazovej materskej z viacerých poistení?

Zodpovedané
21. jún 2023

Dobrý deň,

od 7/2022 som nastúpila na materskú dovolenku s prvým dieťaťom. Materskú dovolenku som mala schválenú zo štyroch nemocenských poistení, nakoľko som mala trvalý pracovný pomer a tri dohody o pracovnej činnosti.

Tým pádom som na SP podávala štyri žiadosti o materské. Za každé nemocenské poistenie samostatne. Tak isto som podávala aj štyri žiadosti o tehotenské.

Momentálne už poberám rodičovský príspevok. Pracovný pomer stále trvá, je na dobu neurčitú.

Čo som si študovala dostupné informácie na internete, pochopila som nasledovné. Ak sa mi narodí ďalšie dieťa do dovŕšenia troch rokov prvého dieťaťa a nebudem pracovať na žiadne dohody/TPP, ani čerpať dovolenku - mala by som mať materskú schválenú vo výške minimálne takej istej, ako pri prvom dieťati.

Je to pravda?

Prvú materskú som mala najvyššiu možnú. Tehotenské som mala tiež v najvyššej možnej výške.

Ak by bola pravda čo píšem, aj tehotenské pri splnení potrebných podmienok by bol v takej istej výške ako pri prvom dieťati?

Prvýkrát som podávala štyri žiadosti na SP, za každé nemocenské poistenie zvlášť.

Podávala by som v prípade reťazového pôrodu tiež štyri žiadosti alebo už iba jednu?

Ďakujem

Dobrý deň,

uvedené by platilo v prípade, že by ste nemali ukončený nielen pracovný pomer, ale aj neukončené všetky dohody. Znovu by ste podávali 4x žiadosť o tehotenské, 4x žiadosť o materské. V takomto prípade by ste novú materskú nemali nižšiu ako predchádzajúcu.

Vo Vašom prípade sa jednalo o súbeh. Materské ste žiadali z viacerých nemocenských poistení a každé bolo posudzované zvlášť. Každá mala svoj osobitne vypočítaný vymeriavací denný základ, následne ich sčítali a Vám prišla na účet len jedna suma.

S prianím pekného dňa,
Lenka