Ako správne vyplniť žiadosť o daňový bonus?

Zodpovedané
12. feb 2024

Dobrý deň,

manžel dostal potvrdenie o zdaniteľnom príjme a tým, že ho mal v niektorých mesiacoch nižší, tak daňový bonus nebol uplatňovaný v plnej výške. Radi by sme preto uplatnili postup podľa par. 33 ods. 8 zákona.

Treba v riadku 32 uviesť údaje o manželke a mesiace, za ktoré si ona uplatňovala daňový bonus?

Treba do riadku 32a doplniť čiastkový základ dane manželky?

Je to prosím čiastka, z ktorého riadku daňového priznania?

Tým, že časť daňového bonusu mu už bola vyplatená, v ktorej kolónke sa uvádza tento údaj, aby sa sa vyčíslil rozdiel doplatku?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak ste obaja poberali daňový bonus, dá sa to poriešiť podaním DP u oboch.

Vy by ste podali DP s douplatením DB za mesiace, kedy ste vy poberali. Manžel by podal DP s douplatnením DB za mesiace, kedy ich poberal on. Takto by to mohlo byť, deti by sa medzi Vás nedelili, iba by by ste si podelili obdobie.

Z potvrdenia o zdaniteľných príjmoch bude manželov resp. druhej oprávennej osoby čiastkový základ dane uvedený v riadku 3 potvrdenia o príjme. Ten zapíšete do r. 32a.

S prianím pekného dňa,
Lenka