Ako správne vypočítať materskú dávku z dvoch aktívnych pomerov?

Zodpovedané
20. júl 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom výpočtu materskej dávky. Sú dva aktívne pracovné pomery: jeden nepretržite od roku 2018 s mesačnou mzdou 500 eur a druhý pracovný pomer od 14.4.2023 s hrubou mzdou 1000 eur. Teda trvá menej ako 90 dní. Predtým pracovný pomer od 1.7.2022 do 31.1.2023, kde hrubá mzda bola 2000 eur. Nástup na MD je 10.6.2023. Žiadosti sa podávali z obidvoch pracovných pomerov.

V akej sume by mala byť materská?

Ďakujem

Dobrý deň,

podali ste žiadosti o materské z dvoch aktívnych pracovných pomerov a tretí ste už mali medzi tým ukončený.

Z prvého zamestnania od 2018, rozhodujúce obdobie bude rok 2022, z príjmu počas roka 2022.

Z druhého zamestnania sa poistné na nemocenské poistenie u tohto zamestnávateľa platilo za menej ako 90 kalendárnych dní, tak rozhodujúce obdobie je predchádzajúci kalendárny rok u iného predchádzajúceho zamestnávateľa, ak sa u tohto zamestnávateľa platilo nemocenské poistenie najmenej za 90 kalendárnych dní. Vymeriavací základ by mal byť z ukončeného pracovného pomeru z hrubých miezd roka 2022. 270 dní nemocenského poistenia ste splnili sčítaním potrebných dní z ukončeného pracovného pomeru (na hrane). Výška materskej 75% z denných VZ.

Výpočet by ste mali mať uvedený aj pri rozhodnutí zo Sociálnej poisťovne.

S prianím pekného dňa,
Lenka