Ako účtovať úhrady konateľa/spoločníka, ktorý platí cez platobnú bránu a nakupuje cez internet?

Zodpovedané
9. dec 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom účtovania.

Ako je to s účtovaním úhrad firemnou platobnou kartou, ktorú má v používaní konateľ/spoločník pri nákupe napr. cez internet, cez platobnú bránu?

Ak sa objedná napr. služba ku ktorej je následne vystavená aj faktúra, môže sa to priamo zaúčtovať 518/321 + úhrada kartou z výpisu 321/221?

Ak sa niečo kupuje iba na blok z VRP, resp. úhrada kartou prebehne priamo u obchdníka tak 501/355 + úhrada z výpisu 355/221?

Je tam rozhodujúca tá forma daňového dokladu, resp. forma úhrady, že všeobecne pokiaľ úhrada prebieha prevodom, online, tak potom netreba ísť cez 355?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ sa jedná o firemnú platobnú kartu a nie je to súkromný nákup konateľa, miesto 355 používam účet 325/analytika.

1. Služba na fa: 518/321
úhrada int. doklad: 321/325
bank. výpis: 325/221
Nič sa ale nestane, keď 325 v tomto prípade vynecháte, pokiaľ všetko prebehne v jednom roku. Napr. zaplatili by ste kartou 31.12.2023, máte doklad od predajcu, že ste zaplatili kartou a na ňom dátum 31.12.2023, ale na bankovom výpise by sa platba kartou zobrazila až 2.1.2024

2. vrp: 501/325
bank. výpis: 325/221

S prianím pekného dňa,
Lenka