Ako vykryť obdobie medzi rodičovskou a materskou, keď som znovu tehotná?

Zodpovedané
12. máj 2024

Dobrý deň,

TPP mi trvá, momentálne som na RD do 14.6.2024. Do práce sa vrátiť nechystám.

Akú mám najlepšiu možnosť vykryť obdobie medzi RD a MD, keď som tehotná?

Je možné ísť na podporu a potom riešiť materskú?

Z čoho by mi bola počítaná?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak ukončíte pracovný pomer, môžete ísť na ÚPSVaR a nastúpiť na materské z ochrannej lehoty.

Ak nastúpite na materskú z ochrannej lehoty, rozhodujúce obdobie bude rok 2023, nakoľko pracovný poemr začal skôr ako 1.1.2023 a skončil by v priebehu roka 2024.

Ak ste v 2023 nepracovali, materská bude vypočítaná z predpokladaného vymeriavacieho základu, ktorý nahlási zamestnávateľ.

S prianím pekného dňa,
Lenka