Ako získať opätovný nárok na materskú?

Zodpovedané
27. feb 2024

Dobrý deň,

momentálne som na rodičovskej dovolenke s prvou 1,5-ročnou dcérou. Pracovný pomer mám na dobu určitú, ktorý skončí v auguste 2024. Chcela by som opäť otehotnieť.

Aké sú moje možnosti, aby mi vznikol opätovný nárok na materské?

V práci mi samozrejme ostala nevyčerpaná dovolenka.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak nebudete mať obnovené nemocenské poistenie (napr. čerpaním dovolenky pred skončením pracovného pomeru), tak nemocenské poistenie zaniklo v deň, kedy aj skončila materská dovolenka. Ak by ste nemali obnovené nemocenské poistenie je potrebné pre prípadne novú materskú nanovo získať 270 dní nemocenského poistenia do pôrodu, aby by ste mali nárok na materské. Možno by sa Vám mohlo zahrnúť do potrebných dní nemocenského poistenia aj časť z pracovného pomeru, ktorý by do daného obdobia spadal.

Ak by sa Vám podarilo obnoviť nemocenské poistenie, napr. čerpaním dovolenky v deň skončenia pracovného pomeru, pokiaľ by ste otehotneli najneskôr do pol roka od skončenia nemocenského poistenia (ukončenia pracovného pomeru), mali by ste nárok na tehotenské/materské z ochrannej lehoty.

Nemocenské poistenie počas RD je prerušené a záleží či sa obnoví.

S prianím pekného dňa,
Lenka