Ako získať tehotenský príspevok, aby sa neznížila nezdaniteľná časť základu dane na manželku?

Zodpovedané
2. okt 2023

Dobrý deň,

aktuálne som na rodičovskej dovolenke a poberám rodičovský príspevok a prídavky na deti. Manžel si na mňa uplatňuje nezdaniteľnú časť základu dane, iný príjem nemám.

Keďže som tehotná, onedlho mi vzniká nárok na tehotenský príspevok, čo sa mi však započíta do príjmov a zníži manželovi nezdaniteľnú časť na mňa.

Ak by som požiadala o tehotenský príspevok až v januári a začali by mi ho teda vyplácať až v roku 2024 (vyplatia aj spätne za 10-12/2023, ale až v roku 2024), započítalo by sa mi to do môjho príjmu až za rok 2024?

Podstatné je, za aké obdobie ten príspevok je alebo to, kedy bude reálne vyplatený?

Ide mi o to, že v roku 2024 manžel aj tak nebude mať nárok na nezdaniteľnú časť za manželku, keďže moja materská bude vyššia, takže by sme nechceli znižovať nezdaniteľnú časť aj za rok 2023.

Ďakujem

Dobrý deň,

tehotenské je dávka, ktorá sa započítava do vlastného príjmu manželky. Ale do vlastného príjmu manželky sa započíta za zdaňovacie obdobie, v ktorom bolo vyplatené - t.j. v r. 2024 sa zahrnie do vlastných príjmov manželky.

S prianím pekného dňa,
Lenka