Ako zistím, či mi dohoda nepokazí výšku podpory v nezamestnanosti?

Zodpovedané
29. okt 2023

Dobrý deň,

zamestnaná som nepretržite od r. 2010. V roku 2018 som nastúpila na materskú dovolenku, následne rodičovská dovolenka a pred dovŕšením 3 rokov prvého dieťaťa reťazová materská a rodičovská dovolenka. Počas MD a RD som po celu dobu pracovala pre zamestnávateľa na dohodu. Dohodu aj rodičovskú dovolenku som ukončila k 31.7.2023, od 01.08.2023 som si čerpala dva mesiace starej dovolenky. Momentálne štandardne pracujem, ale zvažujem ukončenie pracovného pomeru.

Akým spôsobom si viem vypočítať výšku podpory?

Ako zistím, či mi tá dohoda “nepokazí” cely výpočet a neskončím na 20-eurovej podpore?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti. Vedľajší príjem môže ovplyvniť podporu, ale aj nemusí.

Ak by ste išli na ÚP a v posledných dvoch rokoch pred zaradením ste v hlavnom zamestnaní mali hrubú mzdu = čerpali dovolenku, preplatenie nevyčerpanej dovolenky, tak tým pádom ste neboli iba na rodičovskej dovolenke. Zároveň by ste mali inde kratší pracovný úväzok, dohodu, dávka sa vypočíta z vymeriavacieho základu, ktorý ste dosiahli v posledných dvoch rokoch pred zaradením z oboch zamestnaní. Takto by dávka mohla byť aj nižšia.

S prianím pekného dňa,
Lenka