Ako zistím rozhodujúce obdobie?

Zodpovedané
6. dec 2023

Dobrý deň,

k 1.12.2023 som podala výpoveď v práci, ale na konci novembra som zistila, že som tehotná. V zamestnaní som pracovala od 2018. Zároveň som od 2017 aj živnostníčka.

Aké je v tomto prípade rozhodujúce obdobie na výpočet materskej?

Bude to rok 2023 alebo 2024?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak ste SZČO a v roku 2023 ste povinným platiteľom odvodov do Sociálnej poisťovne, budete mať nárok na materské zo SZČO. Rozhodujúce obdobie by bol rok 2023 a záleží z akého vymeriavacieho základu sú platené odvody.

Ak nie ste SZČO s povinným platením odvodov, budete mať nárok na materské z ochrannej lehoty z trvalého pracovného pomeru (TPP) Otehotneli ste počas trvania alebo do pol roka od skončenia nemocenského poistenia.

Ak ste neboli na rodičovskej dovolenke, nemocenské poistenie zanikne dňom skončenia pracovného pomeru. Ak sa Vám pracovný pomer skončil v 12/2023, rozhodujúce obdobie bude rok 2022 z príjmov z TPP. Ak Vám skončí v 2024, tak rozhodujúce obdobie bude rok 2023 z príjmu z TPP.

S prianím pekného dňa,
Lenka