Akú dostanem materskú?

Zodpovedané
31. dec 2023

Dobrý deň,

v roku 2023 som mala odpracovaný len január, potom som išla na PN. V apríli som nastúpila do práce, vydržala som 3 dni. Vrátili sa mi zdravotné problémy, tak som dala výpoveď (pracovný pomer trval 9 rokov). Počas 3-mesačnej výpovednej lehoty som išla znovu na PN. Pracovný pomer mi skončil 31.7.2023.

Od augusta som bola na ÚP, no od novembra som si našla prácu na dohodu, tak som sa dala na vlastnú žiadosť z ÚP vyradiť, aby som si nejakú tú podporu ušetrila. Dňa 12.12. som pracovala naposledy, nakolko som zistila, že som v 10. týždni a nevoľnosti sa začali prejavovať už aj v práci. Odvtedy som PN.

Aký mám nárok na tehotenské a materskú?

Strašne sa bojím, že dostanem minimum. Tehotenstvo som vôbec neplánovala.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak v novej práci (ak to bola dohoda s nemocenským poistením) ste pracovali necelé dva mesiace, teda poistné na nemocenské poistenie u tohto zamestnávateľa sa platilo za menej ako 90 kalendárnych dní, tak rozhodujúce obdobie je predchádzajúci kalendárny rok u iného predchádzajúceho zamestnávateľa, ak sa u tohto zamestnávateľa platilo nemocenské poistenie najmenej za 90 kalendárnych dní.

Ale ak ste v roku 2023 u predchádzajúceho zamestnávateľa pracovali iba mesiac a ostatok boli iba na PN, v tomto prípade sa tiež platilo nemocenské poistenie za menej ako 90 kalendárnych dní a výška materskej sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu za predpokladu, že na materskú nastúpite v roku 2024.

S prianím pekného dňa,
Lenka