Aký vplyv na výpočet dávky má ukončenie rodičovskej?

Zodpovedané
30. mar 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom mojej situácie.

Má vplyv na výpočet dávky v nezamestnanosti to, či ukončím rodičovskú dovolenku dňom, kedy dieťa dovŕši 3 roky a následne čerpám dovolenku v práci?

Má na výpočet dávky v nezamestnanosti vplyv aj to, keď ukončím RD o pár dní skôr a tieto dni čerpám dovolenku a následne ukončím pracovný pomer?

Keď mám dva pracovné pomery, ktoré chcem ukončiť, stačí, keď čerpám dovolenku len u jedného zamestnávateľa a zvyšnú mi preplatí?

Má vplyv na výpočet aj preplatenie dovolenky od druhého zamestnávateľa?

Musí byť dátum ukončenia pracovných pomerov rovnaký?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

Prvé dve možnosti, pokiaľ Vám pri ukončení pracovného pomeru nepreplatia zostávajúcu nevyčerpanú dovolenku, bude v oboch prípadoch podpora približne rovnaká.

Čím viac máte preplatenej dovolenky a čím menej odrobené (bez iného príjmu počas RD), tým viac si navyšujete vymeriavací základ pre výpočet podpory. Či u jedného zamestnávateľa, či u viacerých.

Dátum nemusí byť rovnaký.

S prianím pekného dňa,
Lenka