Skončenie rodičáku a nástup do práce

elisa1975
18. máj 2021

dobry vecer,je mi jasne ze je tu tem vela ohladom nastupu do prace,myslim ze raz draik nieco pisal v zmysle ze ked zamestnavatel so zenou ukonci pracovny pomer,nesuhlasi s cerpanim 1 dna dovolenky po ukonceni rodicaku (kvoli max podpore) zena musi teda podpisat ukoncenie prac pomeru hned po skonceni rodicaku avsak je moznost ta ze zena moze ukoncit skor rodicovsku dovolenu o 1den skor pred dovrsenim 3r veku dietata,ze to zamestnavatelovi pisomne oznami.Syn dovrsi 3roky 1.7,chcela by som 2.7 cerpat dovolenku a 3.7 ukoncit prac pomer.Ked zamestnavatel nebude suhlasit s cerpanim ale bude chciet ukoncit pracovny pomer hned 2.7, mozem teda rodicak ukoncit dnom 30.6? 1.7 ked maly dovrsi 3roky si dam cerpanie dovolenky a 2.7 ukoncenie prac pomeru?tym padom pridem za 1.7 o rodicovsky prispevok ale mala by som max podporu za ten jul,s tym ze mam este kopec dni zostatok dovolenky na preplatenie a mohla by som mat max podporu.Ako by som zamestnavatelovi oznamila ze koncim rodicovsky o 1 den skor potom,kedy by som mu to mala poslat?Az ked podpisem ukoncenie prac pomeru dohodou k 2.7?Nasledne napisem ja list ze ukoncujem rodicak 30.6 a 1.7 si chcem cerpat dovolenku,S tym musi suhlasit?
Snad to nie je chaoticky napisane,dakujem vsetkym za rady,vazim si to.

marci77
18. máj 2021

ja zareagujem iba k tej teme rodicovskeho prispevku, staci aj 1 den z mesiaca ......a dostanete cely rodicovsky prispevok za ten mesiac bez ohladu nato, ci budete pracovat alebo nie
a neviem, ja by som skusila do firmy zavolat alebo teda poslat list s vasim navrhom a uvidite, ako zareaguju, myslim, ze 1 den dovolenky umoznia a nasledne by ste sa dohodli na skonceni PP dohodou alebo teda vypoved zo strany zamestnavatela a tam by ste mali narok aj na odstupne....ak by pre vas nemali uz miesto
velmi dobra skupinka je aj tu, skuste sa aj tam opytat
https://www.modrykonik.sk/group/2172/

nina37
18. máj 2021

velmi pekne vam dakujem za radu

draik
18. máj 2021

Náhoda, že to čítam....
Zobudili ste sa neskoro, aj keď podmienky máte prakticky ideálne. Ak totiž chcete ukončiť PP a zamestnávateľ nesúhlasí s dohodou o ukončení PP, tak je potrebné včas podať výpoveď (to ste premeškali) a následne oznámiť ukončenie RD.

elisa1975
autor
18. máj 2021

kedy by som mala podat vypoved resp kedy som mala podat?

elisa1975
autor
18. máj 2021

dakujem vam odpoved aj za radu

danjeliiik
18. máj 2021

@elisa1975 vy ale nemusíte podpísať dohodu. Prečo aj? A ešte keď vám nepristupi na deň dovolenky ktorej isto mate dosť tak prečo chcete byť k nemu zhovievava a podpísať dohodu? Nech vám dá výpoveď z org. Dôvodov a mate nárok aj na odstupné v závislosti ako dlho tam robíte a pod.

elisa1975
autor
18. máj 2021

@danjeliiik myslela som ze pri dohode mam narok na odstupne , pracujem tam 20rokov,dakujem za radu

mogaa
19. máj 2021

@elisa1975 tam ide o to aby zamestnávateľ bol ochotný preplatiť ostatnú dovolenku......a nie, je to dohoda o skončení PP, takže zamestnávateľ s ňou nemusí súhlasiť,môže trvať na čerpaní dovolenky a nie preplatení.....

mogaa
19. máj 2021

@elisa1975 pri dohode ak o ňu požiadaš ty, tak nemáš nárok na odstupné, je to na dobrej vôli zamestnávateľa......odstupné ti musí dať ak on potrebuje aby si už nenastúpila, čiže ruší miesto alebo nemá pre teba miesto.....v tom prípade ti dá buď klasickú výpoveď s odstupným alebo dohodu kde odídeš skôr a obvykle tam dá aj vyššie odstupné aby si to podpísala aj ty...

ofzuza
19. máj 2021

@mogaa aky dovod by mal zamestnaval, aby trval na cerpani? Stoji ho to rovnako a zamestnanec tam tak ci tak nie je.

danjeliiik
19. máj 2021

@elisa1975 nie nie dávaj pozor na dohodu, keď súhlasíš môžeš vyjsť bez ničoho keď odstupné nezahrnie do dohody. presne ako píše @mogaa odstupné je keď on nechce aby si nenastúpila a musí ta pre nejaký dôvod prepustiť že ti ruší miesto a pod. A pri 20 r máš nárok.... A dovolenku bud vyčerpás alebo je povinný ti ju preplatiť.

mogaa
19. máj 2021

@ofzuza no zamestnávateľ môže chcieť napr.aby mamička nastúpila a ona chce račej čerpať maximálnu podporu(do práce sa nechce vrátiť pre nevyhovujúcu prac.dobu)....viem že u nás to robí bežne jeden zamestnávateľ v potravinárskej výrobe, že ženám nechce preplácať dovolenku ale chce aby si ju čerpali, lebo v tom prípade si veľa žien rozmyslí že pôjde na menej platenú podporu alebo nastúpi do istej práce....

ofzuza
19. máj 2021

@mogaa aha. Jasne, chapem

mirkaknm
1. jún 2021

@elisa1975 Mozem sa opytat, vy by ste sa vracali na to iste prac.miesto, alebo ine?
Ja sa napr.chcem vratit ale nemaju pre mna miesto to iste len mi ponukaju ine, menej platene, s inou prac.naplnou kt.mne vsak nevyhovuje.
Ako je to s cerpanim dovolenky? Mam za tento rok narok na nejaku dovolenku? Dakujem za radu.