Akým spôsobom je možné navýšiť materskú dávku?

Zodpovedané
21. mar 2024

Dobrý deň,

končím VŠ, chcela by som sa začať pokúšať o bábätko a premýšľam, ako by mi to vychádzalo po finančnej stránke. Od októbra 2022 som skoro sústavne pracovala na dohodu (pričom 2 mesiace minulého roku som bola registrovaná na úrade a 2 mesiace si platila poistenie). Od októbra 2023 som zamestnaná na polovičný uväzok.

Ak by som u súčasného zamestnávateľa prešla na plný fond, po akej dobe by bolo možné materské vypočítať z tejto hrubej mzdy (namiesto polovičného úväzku)?

Ak by som chcela zlepšiť svoj príjem živnosťou, oplatí sa viac počkať a založiť ju počas materskej alebo skôr?

Ako je vypočítané materské z dvoch pracovných pomerov, ak by som si popri polovičnom úväzku našla ďalšie zamestnanie/dohodu?

Musí byť aj tam 270 dní?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak by ste neukončili pracovný pomer a v tomto pracovnom pomere prešli na plný úväzok, tak materské by sa počítalo z plného úväzku počítalo v prípade, ak by ste nastúpili na materskú v priebehu roka 2026, nakoľko by plný úväzok trval počas celého roka 2025.

Ak by ste založili živnosť odvody do Sociálnej poisťovne hneď neplatíte. Až po podaní prvého Daňového priznania (za rok 2024 by ste podali do 31.3.2025) by sa posúdilo, či by ste presiahli príjem zo živnosti a stali by ste sa povinným platiteľom odvodov do SP (od 7/2025) a tiež by sa sledovala podmienky 270 dní platenia nemocenského poistenia - nástup na materskú niekedy v roku 2026.

Ak by Vám trvalo nové zamestnanie/dohoda u iného zamestnávateľa aj pred nástupom na novú materskú a aj z tohto druhého pracovného pomeru/dohody by ste splnili 270 dní nemocenského poistenia, tak až v takomto prípade by nastal súbeh dvoch materských.

S prianím pekného dňa,
Lenka