Akým spôsobom mám ukončiť trvalý pracovný pomer, aby mi vznikla vyššia dávka v nezamestnanosti?

Zodpovedané
12. dec 2023

Dobrý deň,

momentálne som na RD, dcéra bude mať 3 roky 23.12.2023.

Akým spôsobom mám ukončiť trvalý pracovný pomer, aby mi vznikla vyššia dávka v nezamestnanosti?

Mám ukončiť RD skôr?

Mám si vyčerpať 2-3 dni dovolenky a tak ukončiť pracovný pomer?

Ostatnú dovolenku chcem preplatiť.
Nie je lepšie počkať na ukončenie RD toho 23.13 a následne 24, 25, 26.12 čerpať dovolenku a 27.12 dať výpoveď?

Mám dokopy 26 dní dovolenky.

Môže mi zamestnávateľ dovolenku skrátiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

môžete čerpať dovolenku aj pred aj po RD. To je na dohode so zamestnávateľom aj na počte čerpaných dní. Ideálnejšie ešte pred skončením RD. Dni 24.,25.,26.12.2023 sú sviatky, vtedy nečerpáte dovolenku (pokiaľ by na ten deň Vám nepripadol pracovný deň napr. v nepretržitej prevádzke).

Dávka sa bude počítať z čerpanej a preplatenej dovolenky ak ste boli iba na RD a nemali iný zdaniteľný príjem. Bude sa Vám ale krátiť maximálny vymeriavací základ na poistenia do Sociálnej poisťovne ak daný mesiac budete aj na RD a nielen čerpať dovolenku.

S prianím pekného dňa,
Lenka