Auto som kupovala na IČO, ale v 12/2022 som živnosť pozastavila. Budem musieť vrátiť DPH?

Zodpovedané
5. feb 2024

Dobrý deň,

rada by som sa informovala o istej veci. V roku 2019 som kúpila auto na leasing. Splácať ho mám do 11/2024. Auto som kupovala na IČO, ale v decembri 2022 som živnosť pozastavila. V decembri 2023 som živnosť zrušila.

Budem musieť vracať štátu nejaké DPH, keď auto ešte nebolo odpísané?

Viem zistiť aj v akej výške?

Mesačná splátka auta je 380 EUR, auto ma stálo 23 500 EUR.

Ďakujem

Dobrý deň,

pozastavili ste živnostenské oprávnenie v priebehu zdaňovacieho obdobia, ktoré sa neobnovilo do lehoty na podanie daňového priznania za príslušné zdaňovacie obdobie, pre účely zistenia základu dane dochádza k skončeniu podnikania (§ 17 ods. 9 zákona o dani z príjmov) a daňovník uzatvára ku dňu pozastavenia živnosti účtovné knihy a má povinnosť upraviť základ dane v súlade s § 17 ods. 8 zákona o dani z príjmov.

Už pri podávaní daňového priznania za 2022 ste mali riešiť úpravu základu dane, ak ste mali aj nejaké zásoby, pohľadávky. Nie ste povinná zvýšiť základ dane o zostatkovú cenu hmotného majetku.

Čo sa týka dph, ak ste boli platcom dph, mali ste požiadať o zrušenie registrácie pre daň podľa § 81 ods. 2 zákona o DPH. Ak ste o zrušenie nepožiadali, daňový úrad by mal zrušiť registráciu pre daň podľa § 81 ods. 3 písm. b) zákona o DPH.
Osoba, ktorej by bola zrušená registrácia pre daň, má povinnosť podať daňové priznanie do 25 dní od skončenia posledného zdaňovacieho obdobia a v tej istej lehote je povinná zaplatiť vlastnú daňovú povinnosť podľa § 78 ods. 2 zákona o DPH.

https://podpora.financnasprava.sk/484268-Kto-mu...
https://podpora.financnasprava.sk/598561-Základ...

S prianím pekného dňa,
Lenka