Berie sa do výpočtu podpory aj príjem z dohody a aj odstupné?

Zodpovedané
5. jan 2024

Dobrý deň,

RD do 3 rokov dieťaťa (po RD zobratie 1 - 2 dni dovolenky kvôli obnoveniu poistenia a potom ukončenie TPP dohodou s preplatenou dovolenkou).

Počas RD vyplatené odstupné vo výške cca 3700 EUR (netto). Počas RD práca na dohodu od marca do októbra s príjmom cca 240 EUR mesačne (konkrétne od 25.2.2023 - 31.10.2023).

Berie sa do výpočtu podpory aj príjem z dohody (všetky mesiace - hrubá mzda) a aj odstupné?

Z odstupného boli vyplatené aj odvody. A keď aj odstupné, tak či v celej výške, alebo je tam nejaký strop nižší.

Bude sa výpočet brať ako:
Príjem: počet kalendárnych dní.
Príjem: odstupné v celkovej výške 3700 EUR + brigáda + čerpaná a preplatená dovolenka.
Počet dní VZ: Počet dní, keď trvala brigáda, čiže od marca do októbra. Je to 249 dní + dni za čerpanú dovolenku.

Pýtam sa v mene inej mamičky, lebo jej prišlo rozhodnutie o výške podpory a nezarátali jej tam odstupné, či sa má odvolať, aby jej to prepočítali aj s odstupným. Bez odstupného jej to vychádza 4 eurá na deň (už tých 50 percent, DVZ má 8 EUR).

Ďakujem

Dobrý deň,

do úvahy sa brali dni dohody a dni dovolenky. Zobrali príjem za dohody a vymeriavací základ z čerpanej dovolenky a odstupného. Je možné, že sa krátil maximálny vymeriavací základ na poistenia do Sociálnej poisťovne z dôvodu, že v ten mesiac nečerpala iba dovolenku, ale v ten daný mesiac bola ešte aj na rodičovskej dovolenke.

Nech si pozrie výplatnú pásku, aký vymeriavací základ mala uvedený pre platenie odvodov do Sociálnej poisťovne za čerpanú dovolenku spolu s odstupným (nemocenské poistenie, či na poistenie v nezamestnanosti... ).

S prianím pekného dňa,
Lenka