Bola mi správne vypočítaná dávka v nezamestnanosti?

Zodpovedané
10. jan 2024

Dobrý deň,

chcem sa spýtať na výpočet dávky v nezamestnanosti. 9.6.2021 sa nám narodila dcérka, tak som bola na materskej dovolenke od 10.5.2021 a potom na rodičovskej dovolenke do nástupu do pôvodného zamestnania 4.9.2023. Od 4.9. do 1.10.2023 som si čerpala dovolenku a 2.10.2023 som nastúpila do práce, kedy mi dali dohodu o ukončení pracovného pomeru. Takže som bola zamestnaná od 4.9. do 2.10.2023.

Počas materskej a rodičovskej som nemala žiadny príjem (ani brigádu). Teda len prenájom nehnuteľnosti, z ktorého som každý rok podávala daňové priznanie. Mzda v hrubom za sempember mi prišla 976,32 EUR a za október 4371,38 EUR. Dňa 21.11.2023 som sa zaevidovala na úrade práce a rodičovský sme dali na manžela.

Dňa 28.12.2023 mi prišlo zo Sociálnej poisťovne rozhodnutie a za posledné štyri roky celkovú dobu poistenia v nezamestnanosti mám 1412 dní a podľa zákona mám nárok na dávku v nezamestnanosti vo výške 50% z 52,52 EUR. To predstavuje 26,26 EUR na deň. Mne to príde veľmi málo, keďže rozhodujúce obdobie na výpočet dávky v nezamestnanosi sú dva roky spätne od zaradenia do evidencie na úrade práce. Tým padom by mali brať do úvahy len mzdu za ten september a október a v tom čase som mala odpracovaných 29 dní.

Mám v úmysle sa odvolať, pretože pri našich výpočtoch by som mala mat nárok na maximálnu výšku v nezamestnanosti.

Aký je Váš názor?

Ďakujem

Dobrý deň,

pozrite si výplatnú pásku za september aj október z akého vymeriavacieho základu Vám zamestnávateľ platil poistenie v nezamestnanosti. Maximálny vymeriavací základ za odvody do Sociálnej poisťovne sa prepočítal alikvótne, nakoľko obdobie poistenia trvalo len časť mesiaca.

S prianím pekného dňa,
Lenka