Bude mať manžel nárok na maximálnu materskú, keď skončí živnosť?

Zodpovedané
17. júl 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom nároku na materskú.

Má manžel nárok na maximálnu materskú v roku 2024, ak by k 31.10. 2023 ukončil živnosť?

Z nej platil niekoľko rokov minimálne odvody. Od 1.11. 2023 by sa zamestnal s hrubou mzdou cca 2 608 eur a od 2.2. 2024 by išiel z tohto zamestnania na materskú s našim dvojročným synom, keďže ja nastupujem do práce.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak sa bude poistné na nemocenské poistenie platiť u zamestnávateľa najmenej za 90 kalendárnych dní, tak rozhodujúce obdobie bude obdobie od vzniku nemocenského poistenia (začiatok nového TPP) do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom začne poberať materskú.

Obdobie za szčo by sa mu započítalo do 270 dní nemocenského poistenia, nakoľko bol povinným platiteľom odvodov do SP.

Nárok bude mať, len záleží od Sociálnej poisťovne, aby túto materskú nepovažovali za účelovú.

S prianím pekného dňa,
Lenka