Bude mať otvorená živnosť na Slovensku vplyv na materskú v Čechách?

Zodpovedané
28. dec 2023

Dobrý deň,

som zamestnaná na TPP v Českej republike a chcela by som si otvoriť živnosť na Slovensku. Pokiaľ mám správne informácie, tak odvody (zdravotné, sociálne) môžem platiť len v jednej krajine a v tomto prípade v CZ.

Existuje nejaký formulár, ktorý budem musieť doložiť na Slovensku, že odvody sú za mňa platené v CZ?

Daňové priznanie sa bude musieť podať aj v CZ aj SK?

O pár mesiacov plánujem ísť na materskú.

Bude mať otvorená živnosť na SK nejaký vplyv na materskú poberajúcu v CZ?

Ďakujem

Dobrý deň,

zahraničiu sa venujem len okrajovo.

Ak budete stále zamestnaná v Čechách (ČR) a budete mať súčasne samostatnú zárobkovú činnosť v SR, v zmysle európskych predpisov budete v oblasti sociálneho a zdravotného poistenia podliehať právnym predpisom iba jedného štátu, teda štátu, v ktorom bude vykonávaná závislá činnosť = zamestnanie. Odvody budú preto platené iba v ČR. Zdravotne poistená budete iba v ČR.

V Čechách môžete požiadať potvrdenie o príslušnosti k právnym predpisom ČR (formulár PD A1), ktorým sa budete preukazovať, že nebudete povinná platiť odvody v SR.

DP záleží od toho, v ktorej krajine budete rezidentom. Pravdepodobne v ČR. Ak to bude tak, potom daňové priznanie je nerezident SR povinný podať v prípade, ak jeho celkové zdaniteľné príjmy zo zdrojov na území SR za zdaňovacie obdobie roku 2023 presiahli sumu vo výške 2 461,41 EUR, resp. ak vykázal daňovú stratu. Za rok 2024 bude táto čiastka vyššia.

S prianím pekného dňa,
Lenka