Bude mi krátená materská, ak som už viac ako rok PN?

Zodpovedané
7. máj 2023

Dobrý deň,

som už viac ako rok PN. Zamestnaná som na dobu neurčitú, takže pracovný pomer stále trvá. V sociálnej poisťovni mi potvrdili, že nárok na materskú by som mala mať, ale že mi bude údajne krátená, keďže som už dlho na PN. Na materskú nastupujem v septembri.

O koľko percent sa kráti materská pri dlhodobej PN?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ budete nemocensky poistená najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, tak máte nárok na materské.

Do doby nemocenského poistenia sa započítava nielen doba aktuálneho nemocenského poistenia, ale aj ukončené nemocenské poistenia v období dvoch rokov dozadu. Platená PN sa započíta do doby 270 dní, pokiaľ pracovný pomer bude trvať.
Pojem krátená materská nepoznám.

Pokiaľ nastúpite na materskú ešte tento rok = v 2023, tak rozhodujúcim obdobím bude rok 2022. Ak ste v predchádzajúcom roku (2022) nemali z tohto pracovného pomeru žiadny príjem, materská sa urči z pravdepodobného vymeriavacieho základu, ktorý nahlasuje zamestnávateľ.

Ak by Vám vyšla suma materského nižšia ako je suma rodičovského príspevku, tak je možné požiadať o jej dorovnanie do výšky rodičovského príspevku ÚPSVaR v mieste bydliska. Tam prikladáte ku žiadosti rozhodnutie o nároku na materské zo sociálnej poisťovne, v ktorom bude uvedená výška materského na deň.

Ak budete poberať materské, tak výška rodičovského príspevku v roku 2023 je 412,60 eur.

S prianím pekného dňa,
Lenka