Bude mi na získanie materskej stačiť platiť si dobrovoľné poistné?

Zodpovedané
21. máj 2023

Dobrý deň,

termín pôrodu mám okolo 26.12.2023, nástup na materskú približne 15.11.2023. Momentálne som evidovaná na úrade práce a poberám podporu.

V roku 2022 som mala dohodu o vykonaní práce, niečo vyše 200 dní. Chýba mi ešte ďalších potrebných 70 dní.

Ak si budem dobrovoľne platiť poistné, stačí mi zaplatiť len tých 70 dní pred nástupom na materskú?

Bude to stačiť platiť z minimálneho vymeriavacieho základu?

Z čoho bude potom vypočítaná materská?

Dočítala som sa, že pokiaľ chcem, aby sa mi materská rátala z vymeriavacieho základu na dobrovoľné poistenie, musím ho platiť 26 týždňov.

Ak ho budem platiť kratšie, čo sa bude považovať za vymeriavací základ pre materskú?

Ďakujem

Dobrý deň,

postačí Vám prihlásiť sa na dobrovoľné poistenie. A vykryť chýbajúce dni. VZ môže byť aký uvediete, stačí minimálny.

Ak budete platiť DNP kratšie ako 26 týždňov, tak sa vypočíta z minimálneho vymeriavacieho základu.

S prianím pekného dňa,
Lenka