Dobrovoľné poistenie kvôli materskej

kris1122
11. mar 2023

Dobrý deň, prosím vás, tento týždeň mi pani na sociálke povedala že keby si chcem platiť poistenie z vyššieho vymeriavacieho základu kvôli lepšej materskej musím si ho platiť 270 dní, avšak ja som niekde čítala že stačí platiť tri mesiace minimum odhlásiť sa z toho prihlásiť na vyššie poistenie a to si platiť minimálne 26tyzdnov pred nástupom na materskú, a dohromady to musí byť 270 dni. Mam pravdu ja či pani na sociálke 🤣 ďakujem

elimu
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lussy203
11. mar 2023

@elimu platiť poistné nemusí iba pokiaľ by bola PN platená, na to potrebuje mať 270 dní poistenia pred vznikom PN alebo sa mýlim?

zalka
11. mar 2023

@elimu to čo píšeš platí pre niekoho kto má 270 dní iného poistenia ...

ak zadávateľka nemá v posledných 2 rokoch 270 dní poistenia .. tak to musí riešiť presne tak ako napísala a musí platiť nestačí sa jej prihlásiť a ísť na PN @kris1122 a máš pravdu ty, môžeš takto ušporiť platiť z minima aj dlhšie ako 3mesiace, napr. do otehotnenia.
Ak začneš platiť DNP napr. teraz a otehotnieš v auguste .. tak máš 5m platenia z minima. po zistení tehu ukončíš DNP z minima, nahlásiš sa na maximum .. platíš 4 mesiace .. a potom na zvyšné mesiace do nástupu na MD môžeš ísť na PN a ušetríš na vyšších odvodoch.

sun_shine_2020
12. mar 2023

@kris1122 ahoj, ano toto radi Mihal vo svojej knihe. Ak si chces byt ista, tak si to pozri v najnovsej knihe od neho.

kris1122
autor
12. mar 2023

Ďakujem vam všetkým za info 🙂

katulienocka999
12. mar 2023

@kris1122 to co ty, ja som si tak platila 🙂 3 mesiace minimum a potom som stopla a nešla na vyššie poistenie keďže nejak sa nedarilo a keď sa zadarilo o cca 3 mesiace na to tak som platila vyššie poistenie 🙂