Bude mi vychádzať materská dovolenka z ochrannej lehoty, keď sa rozhodnem nastúpiť na ňu 6 týždňov pred termínom pôrodu?

Zodpovedané
23. máj 2024

Dobrý deň,

rada by som sa poradila.

Zamestnaná som bola od 1.7.2020 a koniec pracovného pomeru som mala 29.9.2023. Termín pôrodu mám určený na 25.8.2024. Nástup na materskú dovolenku mám buď 30.6.2024 (8 týždňov pred TP) alebo 14.7.2024 (6 týždňov pred TP).

Manžel zároveň poberá rodičovský príspevok na staršie dieťa, a preto by nám viac vyhovoval nástup na MD 14.7.2024, aby sme neprišli o jeden rodičovský príspevok.

Bude mi vychádzať materská dovolenka z ochrannej lehoty aj v prípade, že sa rozhodnem nastúpiť na ňu 6 týždňov pred termínom pôrodu?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ak Vám nemocenské poistenie skončilo dňom ukončenia pracovného pomeru = 29.9.2023 (ale predtým ste neboli na rodičovskej dovolenke, alebo ak aj áno, tak ste pred koncom pracovného pomeru napr. čerpali dovolenku) a otehotneli ste niekedy v novembri 2023, t.j. do pol roka od skončenia nemocenského poistenia, tak ste v ochrannej lehote či nastúpite na materské 8 týždňov alebo 6 týždňov pred pôrodom.

S prianím pekného dňa,
Lenka